Vicor Corporation VE-25H-CU-S
VE-25H-CU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-25H-CU-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W
Datasheet Download
VE-25H-CU-S.pdf
Availability of VE-25H-CU-S
QUANTITY
VE-25H-CU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25H-CU-S
Internal Part NumberEIS-VE-25H-CU-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.85A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25H-CU-S
Related LinksVE-25, VE-25H-CU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25H-CU-S Details Description
Related parts for VE-25H-CU-S
IC OPAMP VFB 150MHZ 16SO datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SIMPLEX TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf