Vicor Corporation VE-25K-EX-F1
VE-25K-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25K-EX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VE-25K-EX-F1.pdf
Availability of VE-25K-EX-F1
QUANTITY
VE-25K-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25K-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-25K-EX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25K-EX-F1
Related LinksVE-25K, VE-25K-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25K-EX-F1 Details Description
Related parts for VE-25K-EX-F1
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 3" datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
CC1110F8RSPR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC AMP PREC CS 50V SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC VCXO 2.5V ACT HI/HI Z SMD datasheet.pdf