Vicor Corporation VE-25N-EX-F4
VE-25N-EX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25N-EX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VE-25N-EX-F4.pdf
Availability of VE-25N-EX-F4
QUANTITY
VE-25N-EX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25N-EX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-25N-EX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25N-EX-F4
Related LinksVE-25N, VE-25N-EX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25N-EX-F4 Details Description
Related parts for VE-25N-EX-F4
IDC CABLE - MSR34K/MC34G/MPR34K datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 3POS datasheet.pdf
JFET P-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
CONN HEADER 39POS .100" STACKER datasheet.pdf
IC FPGA 151 I/O 208PQFP datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT YELLOW 0.56" CA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2.5K OHM 175W datasheet.pdf
LED GREEN 4MM OVAL T/H datasheet.pdf