Vicor Corporation VE-25P-IV-F1
VE-25P-IV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25P-IV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W
Datasheet Download
VE-25P-IV-F1.pdf
Availability of VE-25P-IV-F1
QUANTITY
VE-25P-IV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25P-IV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-25P-IV-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.87A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25P-IV-F1
Related LinksVE-25P, VE-25P-IV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25P-IV-F1 Details Description
Related parts for VE-25P-IV-F1
CONN HEADER 9POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf