Vicor Corporation VE-25T-EX-F1
VE-25T-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25T-EX-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VE-25T-EX-F1.pdf
Availability of VE-25T-EX-F1
QUANTITY
VE-25T-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25T-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-25T-EX-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25T-EX-F1
Related LinksVE-25T, VE-25T-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25T-EX-F1 Details Description
Related parts for VE-25T-EX-F1
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 2.70K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MOD FOR 110VAC TRIAC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
8361-1 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TOOL CRIMP HEAD datasheet.pdf
RES SMD 0.25 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf