Vicor Corporation VE-25V-CW-F1
VE-25V-CW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25V-CW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W
Datasheet Download
VE-25V-CW-F1.pdf
Availability of VE-25V-CW-F1
QUANTITY
VE-25V-CW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25V-CW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-25V-CW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.24A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25V-CW-F1
Related LinksVE-25V, VE-25V-CW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25V-CW-F1 Details Description
Related parts for VE-25V-CW-F1
RES SMD 3.83K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1:8 16-TSSOP datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 500W TO247 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 4PHASE BUCK 40-QFN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS LOW 20PPM datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SOC AUDIO ENHANCED 40QFN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 72POS datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 4POS datasheet.pdf