Vicor Corporation VE-25Y-CX-F3
VE-25Y-CX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25Y-CX-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VE-25Y-CX-F3.pdf
Availability of VE-25Y-CX-F3
QUANTITY
VE-25Y-CX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25Y-CX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-25Y-CX-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25Y-CX-F3
Related LinksVE-25Y, VE-25Y-CX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25Y-CX-F3 Details Description
Related parts for VE-25Y-CX-F3
IC SENSOR COLOR VGA CMOS 36CLCC datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 480MA 1.3 OHM datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 16SKT CRIMP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 100W datasheet.pdf