Vicor Corporation VE-25Y-CY-F3
VE-25Y-CY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25Y-CY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W
Datasheet Download
VE-25Y-CY-F3.pdf
Availability of VE-25Y-CY-F3
QUANTITY
VE-25Y-CY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25Y-CY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-25Y-CY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25Y-CY-F3
Related LinksVE-25Y, VE-25Y-CY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25Y-CY-F3 Details Description
Related parts for VE-25Y-CY-F3
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
IC POT DIG QUAD 1K 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD PARALL 28-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf