Vicor Corporation VE-25Y-MU-S
VE-25Y-MU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-25Y-MU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W
Datasheet Download
VE-25Y-MU-S.pdf
Availability of VE-25Y-MU-S
QUANTITY
VE-25Y-MU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25Y-MU-S
Internal Part NumberEIS-VE-25Y-MU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series132W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max132W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25Y-MU-S
Related LinksVE-25, VE-25Y-MU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25Y-MU-S Details Description
Related parts for VE-25Y-MU-S
OPTOISO 1.5KV DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 750VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 124 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMB datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
KPTC 12C 8#20 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf