Vicor Corporation VE-260-CU-S
VE-260-CU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-260-CU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VE-260-CU-S.pdf
Availability of VE-260-CU-S
QUANTITY
VE-260-CU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-260-CU-S
Internal Part NumberEIS-VE-260-CU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-260-CU-S
Related LinksVE-26, VE-260-CU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-260-CU-S Details Description
Related parts for VE-260-CU-S
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 128K EE 8TSSOP datasheet.pdf
GDT 260V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 16DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 2MM GOLD 2POS SMD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 562K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf