Vicor Corporation VE-26B-EW-B1
VE-26B-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26B-EW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W
Datasheet Download
VE-26B-EW-B1.pdf
Availability of VE-26B-EW-B1
QUANTITY
VE-26B-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26B-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-26B-EW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26B-EW-B1
Related LinksVE-26B, VE-26B-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26B-EW-B1 Details Description
Related parts for VE-26B-EW-B1
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG GREEN CC 13MM datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 43K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
QSFP PATCH CABLE 1M 26 AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf