Vicor Corporation VE-26B-IV-F4
VE-26B-IV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26B-IV-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W
Datasheet Download
VE-26B-IV-F4.pdf
Availability of VE-26B-IV-F4
QUANTITY
VE-26B-IV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26B-IV-F4
Internal Part NumberEIS-VE-26B-IV-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.58A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26B-IV-F4
Related LinksVE-26B, VE-26B-IV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26B-IV-F4 Details Description
Related parts for VE-26B-IV-F4
CONN TAB 26-22AWG TIN datasheet.pdf
IC REG BOOST 30V 0.26A SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 320MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.62875MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf