Vicor Corporation VE-26D-CV-F1
VE-26D-CV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26D-CV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W
Datasheet Download
VE-26D-CV-F1.pdf
Availability of VE-26D-CV-F1
QUANTITY
VE-26D-CV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26D-CV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-26D-CV-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.76A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26D-CV-F1
Related LinksVE-26D, VE-26D-CV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26D-CV-F1 Details Description
Related parts for VE-26D-CV-F1
SWITCH MINI SPDT .1A 60GF 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS STR 30GOLD SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CABLE TWINAX MINISAS 26POS 3M datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN AC INLET PC FLANGE REAR MNT datasheet.pdf
IC FPGA 900 I/O 1930BGA datasheet.pdf
FIXED IND 5.3UH 1.95A 115 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf