Vicor Corporation VE-26D-IV-F1
VE-26D-IV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26D-IV-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W
Datasheet Download
VE-26D-IV-F1.pdf
Availability of VE-26D-IV-F1
QUANTITY
VE-26D-IV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26D-IV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-26D-IV-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.76A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26D-IV-F1
Related LinksVE-26D, VE-26D-IV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26D-IV-F1 Details Description
Related parts for VE-26D-IV-F1
FIXED IND 68UH 220MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.8V 1W PMDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
E3S-CL1 W/CONN datasheet.pdf
TEST KIT MTRJ TO SC SEC 62.5/125 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf