Vicor Corporation VE-26L-EU-B1
VE-26L-EU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26L-EU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
VE-26L-EU-B1.pdf
Availability of VE-26L-EU-B1
QUANTITY
VE-26L-EU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26L-EU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-26L-EU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26L-EU-B1
Related LinksVE-26L, VE-26L-EU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26L-EU-B1 Details Description
Related parts for VE-26L-EU-B1
CONN HOUSING 38POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT SIZE 12 BLACK datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 20MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS 1.27MM R/A SMD datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 45-115MM NPN 12-24V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MKP 0.39UF 5% 2000VDC DRAWING T8 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 250VDC datasheet.pdf