Vicor Corporation VE-26N-EV-S
VE-26N-EV-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-26N-EV-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W
Datasheet Download
VE-26N-EV-S.pdf
Availability of VE-26N-EV-S
QUANTITY
VE-26N-EV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26N-EV-S
Internal Part NumberEIS-VE-26N-EV-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.11A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26N-EV-S
Related LinksVE-26, VE-26N-EV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26N-EV-S Details Description
Related parts for VE-26N-EV-S
RES SMD 0.1 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
CONN HDR 26POS VERT S-LATCH 10AU datasheet.pdf
RES 82 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 900 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf