Vicor Corporation VE-26P-IV-F1
VE-26P-IV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26P-IV-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W
Datasheet Download
VE-26P-IV-F1.pdf
Availability of VE-26P-IV-F1
QUANTITY
VE-26P-IV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26P-IV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-26P-IV-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.87A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26P-IV-F1
Related LinksVE-26P, VE-26P-IV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26P-IV-F1 Details Description
Related parts for VE-26P-IV-F1
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 11MHZ 8DIP datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 2.6A 160 MOHM TH datasheet.pdf
RES 92.13 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf