Vicor Corporation VE-26X-MV-B1
VE-26X-MV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26X-MV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W
Datasheet Download
VE-26X-MV-B1.pdf
Availability of VE-26X-MV-B1
QUANTITY
VE-26X-MV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26X-MV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-26X-MV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28.85A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26X-MV-B1
Related LinksVE-26X, VE-26X-MV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26X-MV-B1 Details Description
Related parts for VE-26X-MV-B1
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
PNEU HEAD 12-10AWG COPALUM datasheet.pdf
BASED LED T1 3/4 MIDG GRN 28V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 26POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf