Vicor Corporation VE-26Y-CY-B1
VE-26Y-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26Y-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W
Datasheet Download
VE-26Y-CY-B1.pdf
Availability of VE-26Y-CY-B1
QUANTITY
VE-26Y-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26Y-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-26Y-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26Y-CY-B1
Related LinksVE-26Y, VE-26Y-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26Y-CY-B1 Details Description
Related parts for VE-26Y-CY-B1
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 26POS datasheet.pdf
OSC MEMS 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf