Vicor Corporation VE-26Y-IW-F1
VE-26Y-IW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26Y-IW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VE-26Y-IW-F1.pdf
Availability of VE-26Y-IW-F1
QUANTITY
VE-26Y-IW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26Y-IW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-26Y-IW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26Y-IW-F1
Related LinksVE-26Y, VE-26Y-IW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26Y-IW-F1 Details Description
Related parts for VE-26Y-IW-F1
PLUG 26POS CLOSED W/EJECT IDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 4.5KHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 5V 400MA OUT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf