Vicor Corporation VE-27R-CW-F1
VE-27R-CW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-27R-CW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W
Datasheet Download
VE-27R-CW-F1.pdf
Availability of VE-27R-CW-F1
QUANTITY
VE-27R-CW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-27R-CW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-27R-CW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-27R-CW-F1
Related LinksVE-27R, VE-27R-CW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-27R-CW-F1 Details Description
Related parts for VE-27R-CW-F1
RES SMD 499 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN FRONT CAP FOR 2&4POS MX36 datasheet.pdf
IC SRAM 36KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 255 OHM 1% 10W datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 5.03A 14 MOHM datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
MOD IGBT 1600V 75A 3-PHASE MTP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf