Vicor Corporation VE-B10-IY-S
VE-B10-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-B10-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-B10-IY-S.pdf
Availability of VE-B10-IY-S
QUANTITY
VE-B10-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B10-IY-S
Internal Part NumberEIS-VE-B10-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B10-IY-S
Related LinksVE-B1, VE-B10-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B10-IY-S Details Description
Related parts for VE-B10-IY-S
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 200MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 325MA 2.15 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU 2-BEAM datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT datasheet.pdf