Vicor Corporation VE-B10-MY-F3
VE-B10-MY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B10-MY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-B10-MY-F3.pdf
Availability of VE-B10-MY-F3
QUANTITY
VE-B10-MY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B10-MY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-B10-MY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B10-MY-F3
Related LinksVE-B10, VE-B10-MY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B10-MY-F3 Details Description
Related parts for VE-B10-MY-F3
CAP CER 560PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
DIODE MODULE 300V 30A ISOTOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SAFETY LIMIT SW datasheet.pdf
POWER TRANSFRMR 2CH MP CONTROLLR datasheet.pdf
TERMINAL WDU 2.5 TS 2.4 LT PIN datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf