| Internal Part Number | EIS-LM3S9DN5-IBZ80-A2T | |
| PCN Obsolescence/ EOL | TEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014 | |
| Manufacturer Product Page | LM3S9DN5-IBZ80-A2T Specifications | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 72 | |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) | |
| RAM Size | 96K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.235 V ~ 1.365 V | |
| Data Converters | A/D 16x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 108-LFBGA | |
| Supplier Device Package | 108-BGA (10x10) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LM3S9DN5-IBZ80-A2T | |
| Related Links | LM3S9DN5-, LM3S9DN5-IBZ80-A2T Datasheet, Texas Instruments Distributor | |
 | 1759690000 | TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM | datasheet.pdf | |
 | 0395381010 | TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM | datasheet.pdf | |