Vicor Corporation VE-B11-MU-F2
VE-B11-MU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B11-MU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
VE-B11-MU-F2.pdf
Availability of VE-B11-MU-F2
QUANTITY
VE-B11-MU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B11-MU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-B11-MU-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B11-MU-F2
Related LinksVE-B11, VE-B11-MU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B11-MU-F2 Details Description
Related parts for VE-B11-MU-F2
IDC CABLE - MKS50K/MC50M/MCS50K datasheet.pdf
IC CLK GEN CPU 266MHZ 2CIRC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,GRN,ENHCD,C5 datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION FOR APD 1WAY PIN datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
6800UF 35V 30X30 datasheet.pdf