Vishay/Vitramon VJ1812Y563JBPAT4X
VJ1812Y563JBPAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y563JBPAT4X
Brief Description
CAP CER 0.056UF 250V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y563JBPAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y563JBPAT4X
QUANTITY
VJ1812Y563JBPAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y563JBPAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y563JBPAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y563JBPAT4X
Related LinksVJ1812Y5, VJ1812Y563JBPAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y563JBPAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y563JBPAT4X
HOOK-UP SOLID 20AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V OUT 165W REMOTE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" .5MM 10POS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 25V 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
JFET P-CH 30V TO-206AA datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 330VAC AXIA datasheet.pdf