Vicor Corporation VE-B20-EY-B1
VE-B20-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B20-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-B20-EY-B1.pdf
Availability of VE-B20-EY-B1
QUANTITY
VE-B20-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B20-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-B20-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B20-EY-B1
Related LinksVE-B20, VE-B20-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B20-EY-B1 Details Description
Related parts for VE-B20-EY-B1
RES SMD 169 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 759 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf