Vicor Corporation VE-B20-MW-B1
VE-B20-MW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B20-MW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VE-B20-MW-B1.pdf
Availability of VE-B20-MW-B1
QUANTITY
VE-B20-MW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B20-MW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-B20-MW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B20-MW-B1
Related LinksVE-B20, VE-B20-MW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B20-MW-B1 Details Description
Related parts for VE-B20-MW-B1
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
LIGHT PIPE 1.68MM DIA X 5.26MM datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 127UM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CABLE 11COND 26AWG 1640.42' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM datasheet.pdf