Vicor Corporation VE-B21-CY-B1
VE-B21-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B21-CY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VE-B21-CY-B1.pdf
Availability of VE-B21-CY-B1
QUANTITY
VE-B21-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B21-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-B21-CY-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B21-CY-B1
Related LinksVE-B21, VE-B21-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B21-CY-B1 Details Description
Related parts for VE-B21-CY-B1
SPONGE SOLDER IRON 1.2" X 2.7" datasheet.pdf
BEZEL GRAY FOR EB/MB24 SERIES datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 150V 0606 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 16A TO263AB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 400 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 90MA 10.4 OHM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf