Vicor Corporation VE-B21-EW-F1
VE-B21-EW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B21-EW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
VE-B21-EW-F1.pdf
Availability of VE-B21-EW-F1
QUANTITY
VE-B21-EW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B21-EW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-B21-EW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B21-EW-F1
Related LinksVE-B21, VE-B21-EW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B21-EW-F1 Details Description
Related parts for VE-B21-EW-F1
RES ARRAY 9 RES 470 OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1/0AWG YELLOW 25' datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf