Vicor Corporation VE-B21-IW-F2
VE-B21-IW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B21-IW-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
VE-B21-IW-F2.pdf
Availability of VE-B21-IW-F2
QUANTITY
VE-B21-IW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B21-IW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-B21-IW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B21-IW-F2
Related LinksVE-B21, VE-B21-IW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B21-IW-F2 Details Description
Related parts for VE-B21-IW-F2
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
SW WHEEL PLUNG SPDT SCREW 125V datasheet.pdf