Vicor Corporation VE-B21-IW-S
VE-B21-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-B21-IW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
VE-B21-IW-S.pdf
Availability of VE-B21-IW-S
QUANTITY
VE-B21-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B21-IW-S
Internal Part NumberEIS-VE-B21-IW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B21-IW-S
Related LinksVE-B2, VE-B21-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B21-IW-S Details Description
Related parts for VE-B21-IW-S
RES 24K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100" STACKING datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf