Vicor Corporation VE-B30-CW-B1
VE-B30-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B30-CW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VE-B30-CW-B1.pdf
Availability of VE-B30-CW-B1
QUANTITY
VE-B30-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B30-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-B30-CW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B30-CW-B1
Related LinksVE-B30, VE-B30-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B30-CW-B1 Details Description
Related parts for VE-B30-CW-B1
RES SMD 191K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE GLAND 3/4" NPT BRASS EXE datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
KNOBS D83189 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf