Vicor Corporation VE-B33-EX-F1
VE-B33-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B33-EX-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
VE-B33-EX-F1.pdf
Availability of VE-B33-EX-F1
QUANTITY
VE-B33-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B33-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-B33-EX-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B33-EX-F1
Related LinksVE-B33, VE-B33-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B33-EX-F1 Details Description
Related parts for VE-B33-EX-F1
RES SMD 180 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL 256TP LN LP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 1.2-3.3V OUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
24VDC 1.04 AMP TT PS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.7A 21 MOHM SMD datasheet.pdf