Vicor Corporation VE-B33-EX-F1
VE-B33-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B33-EX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
VE-B33-EX-F1.pdf
Availability of VE-B33-EX-F1
QUANTITY
VE-B33-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B33-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-B33-EX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B33-EX-F1
Related LinksVE-B33, VE-B33-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B33-EX-F1 Details Description
Related parts for VE-B33-EX-F1
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 67A D3PAK datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO220AA datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf