Vicor Corporation VE-B41-IX-F1
VE-B41-IX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B41-IX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VE-B41-IX-F1.pdf
Availability of VE-B41-IX-F1
QUANTITY
VE-B41-IX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B41-IX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-B41-IX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B41-IX-F1
Related LinksVE-B41, VE-B41-IX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B41-IX-F1 Details Description
Related parts for VE-B41-IX-F1
RES SMD 1.43KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
2.54MM VERT HDR 12POS BLACK datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT 60VBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf