Vicor Corporation VE-B52-EW-S
VE-B52-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-B52-EW-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
VE-B52-EW-S.pdf
Availability of VE-B52-EW-S
QUANTITY
VE-B52-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B52-EW-S
Internal Part NumberEIS-VE-B52-EW-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B52-EW-S
Related LinksVE-B5, VE-B52-EW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B52-EW-S Details Description
Related parts for VE-B52-EW-S
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 75A SOT-227B datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 450MA 400 MOHM TH datasheet.pdf
SW DOOR DPDT 0.1A MOM SHORT 125V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10B M25 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN 28POS 0.50MM SMD datasheet.pdf