Vicor Corporation VE-B61-EW-B1
VE-B61-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B61-EW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
VE-B61-EW-B1.pdf
Availability of VE-B61-EW-B1
QUANTITY
VE-B61-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B61-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-B61-EW-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B61-EW-B1
Related LinksVE-B61, VE-B61-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B61-EW-B1 Details Description
Related parts for VE-B61-EW-B1
IC CURR-FDBK AMP VIDEO LP 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH DOOR ROD SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V datasheet.pdf
RES 680K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
WEDGELOCK .225X.225X4.80 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 24POS SMD datasheet.pdf