Vicor Corporation VE-B61-IU-B1
VE-B61-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B61-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
VE-B61-IU-B1.pdf
Availability of VE-B61-IU-B1
QUANTITY
VE-B61-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B61-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-B61-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B61-IU-B1
Related LinksVE-B61, VE-B61-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B61-IU-B1 Details Description
Related parts for VE-B61-IU-B1
JUMPER-H1503TR/A3048Y/H1503TR12" datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 160POS .050" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 3.81MM ORANGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf