Vicor Corporation VE-B72-CY-F1
VE-B72-CY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B72-CY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
VE-B72-CY-F1.pdf
Availability of VE-B72-CY-F1
QUANTITY
VE-B72-CY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B72-CY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-B72-CY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B72-CY-F1
Related LinksVE-B72, VE-B72-CY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B72-CY-F1 Details Description
Related parts for VE-B72-CY-F1
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 1.6A datasheet.pdf
CTV 7C 7#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
100UF 10V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf