Vicor Corporation VE-J10-CY-F1
VE-J10-CY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J10-CY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-J10-CY-F1.pdf
Availability of VE-J10-CY-F1
QUANTITY
VE-J10-CY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J10-CY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-J10-CY-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVE-Jxx-xx-F1.stpVE-Jxx-xx-F1.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 0.79" H (57.9mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J10-CY-F1
Related LinksVE-J10, VE-J10-CY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J10-CY-F1 Details Description
Related parts for VE-J10-CY-F1
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE VARIABLE CAP 6V SSS-MINI datasheet.pdf