Vicor Corporation VE-J10-EZ-F1
VE-J10-EZ-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J10-EZ-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W
Datasheet Download
VE-J10-EZ-F1.pdf
Availability of VE-J10-EZ-F1
QUANTITY
VE-J10-EZ-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J10-EZ-F1
Internal Part NumberEIS-VE-J10-EZ-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVE-Jxx-xx-F1.stpVE-Jxx-xx-F1.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 0.79" H (57.9mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J10-EZ-F1
Related LinksVE-J10, VE-J10-EZ-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J10-EZ-F1 Details Description
Related parts for VE-J10-EZ-F1
CONV DC-DC TRPL-VO 12A HORZ datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP W/DUSTCAP T datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 200VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf