Vicor Corporation VE-J10-MY-F2
VE-J10-MY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J10-MY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-J10-MY-F2.pdf
Availability of VE-J10-MY-F2
QUANTITY
VE-J10-MY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J10-MY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-J10-MY-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVE-Jxx-xx-F2.stpVE-Jxx-xx-F2.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J10-MY-F2
Related LinksVE-J10, VE-J10-MY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J10-MY-F2 Details Description
Related parts for VE-J10-MY-F2
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
IC SW DUAL CMOS SPST N/C 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5VDC 13MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 2.67MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
MODEL 608 TAP SWITCH 100A 300V datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V DO213AB datasheet.pdf
WALL ADAPTER POWER SUPPLY 5VDC 2 datasheet.pdf