AVX Corporation 12061C503JAT2A
12061C503JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C503JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.05UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C503JAT2A.pdf
Availability of 12061C503JAT2A
QUANTITY
12061C503JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C503JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C503JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.05µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C503JAT2A
Related Links12061C5, 12061C503JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C503JAT2A Details Description
Related parts for 12061C503JAT2A
IC CPLD 64MC 4.5NS 44TQFP datasheet.pdf
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf