Illinois Capacitor 474MMR630KG
474MMR630KG picture photo
Mfg. Part Number
474MMR630KG
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 630V RADIAL
Datasheet Download
474MMR630KG.pdf
Availability of 474MMR630KG
QUANTITY
474MMR630KG Order Process
Ship out your order
Specifications of 474MMR630KG
Internal Part NumberEIS-474MMR630KG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMR
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)474MMR630KG
Related Links474MM, 474MMR630KG Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
474MMR630KG Details Description
Related parts for 474MMR630KG
IC 2.2A POWER DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
REFLECT BRUSH NICKEL LARGE HOOK datasheet.pdf
CONN INSERT 7POS SKT datasheet.pdf