Vishay/Dale RER60F82R5RC02
RER60F82R5RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F82R5RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 82.5 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F82R5RC02.pdf
Availability of RER60F82R5RC02
QUANTITY
RER60F82R5RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F82R5RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F82R5RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F82R5RC02
Related LinksRER60F8, RER60F82R5RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F82R5RC02 Details Description
Related parts for RER60F82R5RC02
SWITCH DIP EXT ACTUATOR 4POS SMD datasheet.pdf
VARISTOR 420V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 3MHZ TO99-8 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 126 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN PLUG datasheet.pdf
680UF 63V 18X40 105C RAD datasheet.pdf