Vicor Corporation VE-J11-CZ-F3
VE-J11-CZ-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J11-CZ-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W
Datasheet Download
VE-J11-CZ-F3.pdf
Availability of VE-J11-CZ-F3
QUANTITY
VE-J11-CZ-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J11-CZ-F3
Internal Part NumberEIS-VE-J11-CZ-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVE-Jxx-xx-F3.stpVE-Jxx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J11-CZ-F3
Related LinksVE-J11, VE-J11-CZ-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J11-CZ-F3 Details Description
Related parts for VE-J11-CZ-F3
RES SMD 150 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.5PF 25V 0402 datasheet.pdf
PWR CORD 18AWG UNIV JUMPER datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 220 OHM 25% datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.1A 380 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
LJT 4C 4#20 SKT PLUG datasheet.pdf
10UF 16V 4X5MM 85C 1500H datasheet.pdf