Vicor Corporation VE-J12-CW-F2
VE-J12-CW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J12-CW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
VE-J12-CW-F2.pdf
Availability of VE-J12-CW-F2
QUANTITY
VE-J12-CW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J12-CW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-J12-CW-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVE-Jxx-xx-F2.stpVE-Jxx-xx-F2.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J12-CW-F2
Related LinksVE-J12, VE-J12-CW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J12-CW-F2 Details Description
Related parts for VE-J12-CW-F2
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC14S/AE14G/CKC14S datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SL-SMT5.00/03/180 3.2SN BK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 70W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0056UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf