Vicor Corporation VE-J13-IZ-B1
VE-J13-IZ-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J13-IZ-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W
Datasheet Download
VE-J13-IZ-B1.pdf
Availability of VE-J13-IZ-B1
QUANTITY
VE-J13-IZ-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J13-IZ-B1
Internal Part NumberEIS-VE-J13-IZ-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J13-IZ-B1
Related LinksVE-J13, VE-J13-IZ-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J13-IZ-B1 Details Description
Related parts for VE-J13-IZ-B1
DC/DC CONVERTER 2.5V 13W datasheet.pdf
RES SMD 3.01M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
REG ADJ 13A 5/3.3VIN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 3POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.80UH 21.0A SMT datasheet.pdf