Vicor Corporation VE-J21-EX-F1
VE-J21-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J21-EX-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VE-J21-EX-F1.pdf
Availability of VE-J21-EX-F1
QUANTITY
VE-J21-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J21-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-J21-EX-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVE-Jxx-xx-F1.stpVE-Jxx-xx-F1.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 0.79" H (57.9mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J21-EX-F1
Related LinksVE-J21, VE-J21-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J21-EX-F1 Details Description
Related parts for VE-J21-EX-F1
IDC CABLE-AKN64A/ AE64M / X datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 80MHZ 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 4X6 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 20A TO220FP datasheet.pdf
LED MOD LMR4 WRM WHT 1000LM 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220FM datasheet.pdf
GT SERIES 3000VA 208V TOWER DBL datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 26POS MX23A datasheet.pdf